Menu

Federacja PRIDE – historia legendy

Jedną z najsłynniejszych federacji mieszanych sztuk walki była japońska marka PRIDE (dokładnie: PRIDE Fighting Championship), funkcjonująca w latach 1997-2007. Obok Ultimate Fighting Championship (UFC) była to największa organizacja MMA na świecie. PRIDE zorganizowała 68 gal. Tylko dwie z nich odbyły się poza Japonią, w Las Vegas. W przeciwieństwie do UFC, pojedynki PRIDE odbywały się w kwadratowym ringu o wymiarach siedem metrów na siedem. Walki trwały trzy rundy.

Runda pierwsza liczyła dziesięć minut, dwie kolejne po pięć. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że zawodnicy mogli walczyć między sobą bez względu na kategorie wagowe. Kategorie stosowano jedynie w walkach o pasy mistrzowskie. W federacji PRIDE wystąpił szereg zawodników, którzy stali się ikonami MMA dla młodych adeptów tej dyscypliny. Byli nimi chociażby: Vanderlei Silva, Antonio Rodrigo Nogueira, Fedor Emelianenko, Dan Henderson, Takanori Gomi, Mirko „Crocop” Filipovic, Quinton „Rampage” Jackson, Mark Hunt, Hayato Sakuraia, czy też Mauricio Rua.

Jedynym Polakiem, który wystąpił na ringach PRIDE był Paweł Nastula. Stoczył cztery walki, a debiutował w pojedynku z Antonio Rodrigo Nogueirą w 2005 roku. Wokół PRIDE krążyły również kontrowersje, a jedną z nich była plotka, że kontrolę nad firmą przejęła japońska yakuza. Plotki okazały się niepotwierdzone, ale skutecznie wpłynęły na ograniczenie płynności finansowej PRIDE, ponieważ ogólno japońska stacja telewizyjna zrezygnowała z tego powodu z transmisji gali.