Menu

Powrót Georges St-Pierre

Na jesieni 2017 roku zrobiło się głośno o powrocie do oktagonu jednego z najsłynniejszych zawodników UFC – Georgesa St-Pierre. Kanadyjczyk zakończył karierę w 2013 roku, po zwycięstwie nad Johny’m Hendricksem. St-Pierre rozpoczął swoją przygodę z ringiem od karate kyokushin. W latach 1992-1996 regularnie zajmował pierwsze, lub drugie miejsce w All Canadian Open Junior Kumite. W późniejszym okresie trenował różne sztuki walki (boks, brazylijskie jiu-jitsu, boks tajski), dzięki czemu zadebiutował, w roku 2002, na kanadyjskim ringu MMA. Wygrał pięć walk z rzędu i finalnie zdobył mistrzostwo federacji UCC.

Po takich sukces St-Pierre podpisał kontrakt z UFC. Z każdą walką stawał się coraz bardziej rozpoznawalny. W 2006 roku zdobył pierwsze mistrzostwo UFC w wadze półśredniej, po walce z Mattem Hughesem. Tytuł mistrza odzyskał w roku 2008 (zwyciężając z Mattem Serrą) i bronił go przez kolejnych sześć walk. Kolejny okres w karierze St-Pierre’a to zmaganie się z kontuzją kolana, z powodu której musiał tymczasowo oddać pas mistrza UFC.

W 2012 r. Kanadyjczyk powrócił do oktagonu, bronią mistrzostwo po raz siódmy i, rok później, po raz ósmy. Następnie St-Pierre zawiesił zawodniczą karierę, z bilansem w UFC: dwadzieścia pięć zwycięstw i tylko dwie porażki. 4 listopada 2017 roku Georges St-Pierre powróci na pole walki UFC w Madison Square Garden, by stoczyć pojedynek z Michaelem Bispingiem. Bisping jest mistrzem Ultimate Fighting Championship od 2016 roku, a ponadto mistrzem Cage Rage (2004), Cage Warriors (2005) oraz FX3 (2005).